Burun estetiği ameliyatı sonrası yapılması gerekenler!

Önizleme
Estetik burun cerrahisi, çok sık olarak gerçekleştirilen popüler bir operasyondur (Estetik cerrahide en çok yapılan operasyon, rinoplasti; rino: burun, plasti: şekillendirme, burun estetiği ameliyatıdır). Çarpma, düşme gibi bir nedenle burunda oluşan görsel bozukluk ve/veya hastanın nefes almasını etkileyen, tıkanıklık yapan bir sorun (deviasyon adı verilen kemik/kıkırdak eğriliği vb.) nedenler ile estetik burun cerrahisi düşünülür.

Burun estetiği ‘nin çok fazla tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de, burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan şişliklerin inmesiyle birlikte; burnun doğal, diri, dinamik bir görünüme sahip olmasıdır. Deneyimin çok değerli olduğu bu operasyonlarda, doktor seçimi çok önemlidir. Burun estetiği ameliyatı sonrası şişliklerin bir bölümü, bir ay ve bir buçuk ay arasında iner ama burun yapısının tam olarak yeni şeklini alması altı ile dokuz ay -hatta bir yıl- arasında hastanın cildinin yapısına, operasyonun nasıl yapıldığına, hastanın kemik ve kıkırdak yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Bu operasyon, lokal anestezi ile yapılabilirse de, çoğu zaman genel anestezi altında 1-1.5 saat ort. süre ile gerçekleştirilir (havayolu güvenliği, ağrı duyulmaması, cerrahın rahat çalışması vb.) Ameliyat esnasında yapılacak olan kesilerin, burnun iç kısımdan yapıldığı kapalı teknik cerrahide şişlikler, daha az olacaktır ancak, her hastada kapalı teknik uygun değildir. Karma veya açık teknik yaklaşımlar da, rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği ameliyatında tercih edilen tekniklerdir.

Ameliyat, ortalama olarak 1-1.5 saat gibi kısa bir zaman almaktadır, Ameliyat sonrasında hastanın burun deliklerine (kişisel tercihim) silastik destek yerleştiriyor ve burun üzerine bandaj sonrası metal kalıp kullanıyorum. Ameliyat sonrasında, göz etrafında az miktarda şişlik, sararma ve morluk oluşabilir, hastalarda bu durum değişkendir (Ameliyat sırasında gösterilen teknik ve özen ve cilt yapısı, kemik yapısı, sigara vb. maddelerin kullanımı vb. etkenler).

Burun estetiği ameliyatı olabilmek için yaş sınırı; Kadınlarda 16’dır. Erkeklerde ise, 17 yaş bitimi sonrası operasyon düşünülebilir. Nadiren, bu yaşlar altında da ciddi sorunlar var ise, operasyon gerçekleştirilir. Burun estetiği ameliyatı, estetik algısı olan, deneyimli, üst düzey teknikler konusunda bilgili bir cerrahda, başarı ve hasta memnuniyet oranı daha yüksektir.

Sağlıklı günler
www.estetikburun.net

loading...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe