Arama Motoru Detayları

İnternet bağımlısı bireyler için en kolay bilgi ulaşım mecrası hiç şüphesiz arama motorlarıdır. Tek bir tıkla merak edilen tüm bilgileri hem de birden fazla seçenekle ekrana getiren bu sistem tüm bilgileri içeren internet web sayfalarının içerisinde bulunduğu işlevdir. Günümüzde oldukça basit gelen ve değeri bilinmeyen arama motorları uzun uğraşlar sonucu bugünlere kavuşmuştur. Arama motorları ile ilgili bilinmesi gereken başka faktörler de vardır.

Arama Motorlarının Bir İşleyiş Sırası Vardır. Bunlar;·         Arama motoru içerisinde bulunan internet robotu istenilen içeriği bulur ve arama motoru içerisine kayıt eder.

·         Arama motorunu kullanıcısı herhangi bil bilgi istediğinde arama motoruna bunu girer ve arama yapar.

·         Arama motoru girilen bilgiyi tüm seçenekleri ile filtreden geçirir ve kullanıcı için en uygun olan sayfaları tek tek sıralar.

Arama Motoru Kullanmanın Faydaları

Kullanıcı istediği bilgiye tek başına ulaşamaz. İstediği bilginin içeriğini kendi başına bulabilmesi oldukça zordur. Arama motoru burada devreye girer. Hızlı ve tüm bilgiye ulaşabilmesi kullanıcı için oldukça yararlı ve önemlidir. Her kesime hitap eden kullanım tarzı bulunan arama motorları geniş kitlelere hitap eder. Yaşadığın şehir de güneş kaçta doğar? Dövizin durumu nedir? Gezilecek yerler? Son dakika haberler ve binlerce soruya tek tıkla cevap veren arama motorları kullanıcıları için büyük fayda sağlamaktadır.

Bilgiye hemen ulaşım sağlayan ve en doğru kaynağı ulaştıran arama motorları eskiden günümüze büyük gelişmeler göstermiştir. Daha fazla yayılma gösteren ve tüm kesimi içine alan arama motorları artık her kullanıcının bilgi ulaşımı için uğradığı tek adres olmuştur. Kolay arama sağlayan bu sistemler en doğru bilgileri kullanıcılarına ulaştırmak zorundadır. Anahtar kelime ile giriş yapılan arama motorları kullanıcıları için içerisinde bulundurduğu bilgileri filtreleyerek kullanıcısına sunmalıdır. Böylelikle kullanıcı hızlı erişim sağlayarak sağlıklı bilgilere ulaşabilir.

En Fazla İlgi Gören Arama Motorları Nelerdir?

Türkiye istatistikleri incelendiğinde sıralama şu şekildedir;

  • %80 kullanıcı kitlesiyle google en çok erişim sağlanan arama motorlarının başında gelmektedir.
  • Google arama motorunu %7 ile bing takip eder.
  • %5 oran ile Bing den sonra en çok ilgi gören arama motorları ise Baidu ve Yahoo dur.

Türkiye'de en çok kullanıcıya sahip olan google büyük yatırımlar sonucu başarıya ulaşmış nadir arama motorlarındandır. Google gösterilen bu ilgi hızlı erişim sağlanan ve kaliteli bilgi dağarcığına sahip olmasıdır. Sadeliği ve hızlı erişimi ile rakiplerini yenen tek arama motoru şimdilik google web tarayıcısı olarak görülmektedir.

*Bu sitede yazınızı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Önizleme
Bumerang - Yazarkafe