İğne Oyaları Modelleri Tarihin İçinde Bir Kaynak

İğne oyası ve iğne oyaları modelleri, iğne ve iplikten oluşturulan ince dantellere denilmektedir. Gelecek ve geçmiş zamanda bir ortak ürün olarak da üretimine devam edilmektedir. Fabrikalarda çıkan seri sonu ürünlerin yanında oyalar el işçiliği açısından oldukça zengindir. Zaman içinde de gelişmeye ve piyasada yerini korumaya devam etmektedir. Türkiye’ye özgü bir el işçiliği ürünü olması nedeniyle diğer Avrupa ülkelerinin gözdesi ürünler arasında da yer almaktadır.

Eşarpların, yazmaların yanı sıra havlu kenarlarının kenarlarına, sıradan eşyaların üzerlerine ve çeşitli kumaşların yanına da iğne oyaları modelleri  yapılmaktadır. Çeşitlilik gösteren bir el işçilik ürünüdür. Bu nedenle son dönemler içinde epey bir büyümeyi izlemektedir. İnce dantelin kadınların ellerinde şekil kazanması ile Türkiye geneline kısa sürede yayılmıştır.

Türkiye’nin El İşçilik Ürünü İğne Oyaları Modelleri

İğne oyası geçmişten günümüze kadar belirli bir ilerlemenin içinde gelmektedir. Zaman geçtikçe el işçilik ürünleri arasında Türkiye’nin kültürü ve coğrafi bilgileri hakkında da bilgiler edinmeye yarayan ürünlerden biri olan oyalar ile zengin bir miras geleceğe bırakılmaktadır. Çeşitli boyutlarda ve her renkte ve tasarımda da yapılmaktadır.

Bu nedenle iğne oyaları modelleri  takı ve aksesuar ürünlerinde oldukça sıklıkla tercih edilmektedir. Tercih alanını gün geçtikçe biraz daha büyütmesi ile ülkemizde kadınların kar amaçlı yapımına devam ettikleri el işçilik ürünlerinden biri olarak da tanınmaya başlamasına yol açmaktadır. En çok tercih edilen iğne oyalarının genellikle eşarp kenarlarına ve havlu kenarlarına yapıldığını görmekteyiz.

Günümüzde İğne Oyaları Modelleri Ve Kullanılan Ürünler

İğne oyası ürünleri 18. Yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmış bir tekniktir. Aynı zamanda yüzyıllar içinde de bir ülkenin tarihi hakkında da bilgi vermeye başlamıştır. Bu gibi özellikler el işçilik ürünleri olarak öne çıkan birbirinden farklı özellikteki ürünlerin gelişme kaydetmesinde de etkili olmuştur.

İnce işçilik ürünlerinden biri olan iğne oyaları modelleri ve tarihi hakkında birçok kaynağı da bulmaktayız. Bu durum el işçilik ürünlerinin son dönemlerde geldiği noktayı ve büyümeyi de göstermektedir. Her ürününü kendi içinde el işçilik alanında öne çıkması da hem günümüzde kullanılan ürünlere etkisi hem de zaman içinde uğradığı değişimlerle belirlenmektedir.

Türkiye’nin Geçmiş Bir Mirasının İçinde İğne Oyası

İnce dantellere verilen bir ad olan iğne oyası ile zaman içinde bir ürünün el işçiliğinde  geldiği son durumu göstermesi açısından da önem taşımaktadır. Geçmiş dönemlerden günümüze büyük bir değişimin içinde aktarılarak gelen oyalar ile çeşitlilik ve görsellik sağlanmaktadır. Çeşitli belgelerle tarihi hakkında da bilgi edindiğimiz iğne oyaları modellerinin  Anadolu mirası hakkında geniş bilgiler taşıdı bilinmektedir. El işçiliğin ince ve zarif ürünlerinden biri olan oyalar ile tarihin saklı kalan birçok bilgisine de kolaylıkla ulaşılması mümkündür.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe