Doğum Kontrol Hapları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili konuşmak tabu olarak görülse de aslında hayati önem taşır. Bir doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapları ile ilgili doğru zannedilen yanlışları sizin için derledik.

Mit 1: Doğum kontrol hapları adet düzenini bozar.
Sanılanın aksine doğum kontrol hapları adet düzenini bozmaz. İlk aylarda düzensiz kanamalar, lekelenmeler olabilir, adet kanamanız azalabilir; zararsızdır ve birkaç ay içinde düzene girer.

Mit 2: Doğum kontrol hapları kısırlık yapar.
Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz, bıraktıktan hemen sonra hamile kalınabilir. Kullanıma engel bir durum olmadığı sürece ilk adetten menopoza kadar ara verilmeden kullanılabilir. Kullanım süresi uzadıkça yumurtalık ve rahim kanseri riski azalır.

Mit 3: Doğum kontrol hapları tüylenme ve sivilce yapar.
Bu kocaman bir efsanedir. Tam tersi akneyi kontrol altına alma ve tüylenmeyi azaltmak için doktor tarafından östrojen takviyesi amaçlı doğum kontrol hapı önerilebilir. Cildinizi ve saçlarınızı güzelleştirmesi de cabası.

Mit 4: Doğum kontrol hapları kilo aldırır.
Bu bilgi doğru değildir. Günümüzün yeni nesil doğum kontrol hapları iştah artışına yol açmaz. Aksine vücutta su ve tuz tutulumunu engelledikleri için kilo artışını da önler.

Mit 5: Doğum kontrol hapları kanser riskini arttırır.
Doğum kontrol hapları kansere yakalanma riskini azaltır. Rahim kanseri riskini %50, bağırsak kanseri riskini %15, yumurtalık kanseri riskini %40-50, tüm kanser risklerini ise %12 oranında azaltır. Büyük araştırmalarda meme kanseri ile doğum kontrol hapları arasında sağlam bir ilişki gösterilmemiştir.

Mit 6: Doğum kontrol hapları kanamayı arttırır.
Doğum kontrol hapları adet döngüsünü düzene sokmaya yardımcı olurken, kanamanızı da kontrol altına alarak azaltır. Böylece kan kaybı ve demir eksikliği anemisini engeller.

Mit 7: Doğum kontrol haplarının zararı çok.
Doğum kontrol haplarında yaygın olarak oluşabilen yan etkiler genellikle hafiftir ve çoğunlukla birkaç ay içinde ortadan kalkar. Ciddi yan etkiler nadirdir ve doğum kontrol haplarının faydaları olası risklerinden fazladır.

Mit 8: Doğum kontrol hapı kullanmak adet öncesi sendromunu (PMS) arttırır.
Tam tersine, doğum kontrol hapları adet öncesi gerginliği azaltır.

Mit 9: Doğum kontrol hapları cinsel isteği azaltır.
Doğum kontrol hapı kullanılırken riskli yöntemlere gerek kalmayacağı için cinsel yaşam daha güvenli hale gelir. İstenmeyen gebelik endişesi olmayınca cinsel ilişkiden daha fazla zevk alınır.

Mit 10: Doğum kontrol hapları saç uzatır.
Doğum kontrol hapları ile ilgili saçları uzattığına dair herhangi bir çalışma yapılmadığından saçları uzatır diyemeyiz. Ancak saçların dökülmesini engellediği bilinen bir gerçek. Üstelik daha canlı ve güzel göstermesi de cabası.

*Bu sitede yazınızı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Önizleme
Bumerang - Yazarkafe