SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

26 Ocak 2016 Salı

Tüp Bebek Yönteminde Cinsiyet Seçimi Mümkün mü?

Kucağınıza alacağınız günü iple çekeceğiniz bebeğinizin, cinsiyetine karar verme ihtimaliniz gelişen teknoloji sayesinde mümkün. Hayatınızı baştan aşağı değiştirecek bu kararı alırken, aile planlaması gibi etmenleri de göz önünde bulundurarak bebek cinsiyetini belirleyerek, tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz.


Cinsiyet Belirleme
Öncelikle çift olarak ortak bir karar almanız gerekiyor. Bebek sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar gibi, cinsiyet belirlemenin de getireceği bazı sorumluluklar bulunuyor. Tüp bebek tedavisinde, her süreci kontrol eden ve sorunsuz bir hamilelik geçirmeniz için tüm önemleri alan Dünya Tüp Bebek Merkezi, cinsiyet seçimi konusunda da çiftlere yol gösteriyor.

PGT Yöntemi Nedir?
Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlemenin adı PGT olarak biliniyor. Preimplantasyon Genetik Tanı anlamına gelen PGT işlemi uygulanırken, her zamanki tüp bebek yöntemleri ile yola çıkılıyor. Genetik ayıklama olarak da özetleyebileceğimiz bu işlem, ilk olarak tüp bebek tedavisi uygulanarak başlıyor. Daha sonra yumurtalar toplanıyor ve mikroenjeksiyon yöntemi ile spermle bir araya getiriliyor. Bir sonraki aşamada, genetik ekip cinsiyet belirleme işlemini gerçekleştiriyor. Tüm bu işlemin sonunda, tüp bebek başvurusunda bulunan kadın, önceden cinsiyeti belirlenmiş bebeğe hamile kalıyor.

%99 Oranında Başarı
Tüp bebek tedavisinde karşınıza çıkabilecek aksilik ve olumsuzlukları önceden doktorlar size bildiriyorlar fakat onların haricinde, seçilen cinsiyette bir bebeğe hamile kalmanın başarı oranı %99 olarak belirtiliyor.

Genetik Bozuklukların Karşısında
Bebek cinsiyeti belirleme tekniğinin, çocuklardaki genetik bozuklukları da ortadan kaldırmak için bir yöntem olduğunu unutmayın. Özellikle risk taşıyan çiftlerin, eksik kromozomlu bir bebek sahibi olması, PGT yöntemi ile engellenebiliyor. PGT, gen problemlerinin de önceden saptanmasına ve ortadan kaldırılmasına yarıyor. Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için PGT en geçerli yöntemlerin başında geliyor.

Farklı Test ve Deneyler
Bebeklerinin cinsiyetini belirlemek için PGT dışında farklı testler deneyen aileler de bulunuyor. Birçoğunun bilimsel açıdan herhangi bir sakınca oluşturmamasına rağmen PGT, %99 başarı garantisi veren tek yöntem olduğu ve bebeğin sağlığı için de erkenden adımlar atma imkanı verdiği için oldukça tercih edilen ve güvenilir bir yöntem.

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok