![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9yXlLBRJkQbYYcASnB-UNZPL2wV_MsOOniYxTc2Lu7izttIyeXh63Mu8UnJkSeWki_SQH7M7YyJEnGt4pGtZNnRgHjJNuv-4RSd4mKbEEk0M5mjQhbMjvI75Dze92Ygh2rDMvwzjJs3Fz/s1600-rw/Cildinizin+sa%25C4%259Fl%25C4%25B1kla+par%25C4%25B1ldayaca%25C4%259F%25C4%25B1+7+p%25C3%25BCf+noktas%25C4%25B1.jpg)
Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay evde güzelleşmenin pratik yolları hakkında bilgi verdi.
Bol su için:
Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiği bir gerçek. Sağlık açısından bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptırıcı etkiye sahiptir, olan suyun da kaybına neden olurlar.
Nemlendirici krem kullanın:
Özellikle kuruyan, pullanan ve yaşlanan cildi bu etkilerden korur. Özellikle gözaltlarına ve tüm cilde uygulanabilen türleri var. Doğal nemlendirici içerenler (özellikle zeytinyağı) kullanılmalıdır.
Koruyucular yaz-kış kullanılmalı:
Lekelerden ve yaşlanmadan korunmak için güneş koruyucular sadece yazın değil kışın da kullanılmalı. Bunları seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtre de olmasına dikkat edilmelidir.
Yağlı ciltler sık sık temizlenmeli:
Yağlanma akne oluşumuna ve mikrop üremesine zemin hazırlar. Bu nedenle yağlı cilt sık yıkanmalıdır. Sabun şart değil fakat kullanılacaksa antiseptik ve doğal olanlar tercih edilmelidir.
Beslenme şekli önemli:
Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecek tüketilmeli. Yeterli bulamıyorsak, dışarıdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür.
Sigaradan uzak durun:
Çay, kahve az tüketilmelidir. Sigaradan da kesinlikle uzak durulmalıdır.
Spor ve egzersiz çok önemli: Ancak cilt sağlığı için spor ve egzersiz, kapalı spor salonları yerine açık havada yapılmalıdır.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!