SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

24 Temmuz 2018 Salı

Jinekomasti Nedir?

Kadınların en büyük hayalleri arasında belirgin göğüslere sahip olma arzusu vardır. Erkekler ise daha çok kaslı bir vücut yapısın ve göğüsün hayalini kurarlar. Bazı durumlarda ne yazık ki bu durum tersine dönebilir. Erkeklerde meme büyümesi sorunu olarak adlandırılan jinekomasti, pek çok erkeğin kabusu haline gelmiş durumda. Kilo dışında pek çok nedenden ortaya çıkabilen bu rahatsızlık aynı zamanda genetik bir hastalık olarak da kabul ediliyor. Bu rahatsızlığa sahip kişiler öncelikle doktor kontrolünden geçerek bu sorunun altında yatan nedenleri öğrenerek, ardından tek çözüm olan ameliyat ile bu sorundan tamamen kurtulabilirler.

Çoğu zaman çift taraflı olarak görülen bu durum bazı durumlarda tek taraflı olarak da karşımıza çıkıyor. Dünyada yaklaşık olarak her 18 erkekten birinde görülen jinekomasti, ergenlik çağında kendini iyiden iyiye belli eder. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan bu rahatsızlıkla beraber kişiler üzerlerine oturan dar kıyafetler giymekten kaçınırken aynı zamanda deniz ve havuz gibi üstsüz kalınan yerlere gitmekte de tereddüt yaşarlar. Kişinin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen jinekomasti, tedavi edilmediği takdirde kişinin günlük ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.
Tedavi edilmediği takdirde herhangi bir sağlık tehlikesine sebebiyet vermese de kişide psikolojik sorunlar yaratabileceği unutulmamalıdır. Erkeklerde meme dokusunda 2 cm’den fazla gerçekleşen büyüme jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti belirtileri arasında;

• Testis gelişim bozuklukları,
• Troid fonksiyon bozuklukları,
• Ağır olarak yaşanan karaciğer bozuklukları,
• Endokrin kökenli tümör bulunması,
• Böbreküstü bezi tümörleri, östrojen üretiminin artmasına sebep olan testis tümörleri,
• Testosteron üretiminin azaldığı durumları söylemek uygun olacaktır.

Jinekomastinin en büyük sebeplerinden biri de obeziteye bağlı vücut deformasyonudur. Hızlı kilo alıp verme, obezite gibi faktörler ile vücut kimyası bozulmakta, erkeklerde jinekomastiye kapı aralanmaktadır. Büyümenin nedeni hormon testi ile anlaşıldıktan hemen sonra uygun tedavi yöntemi seçilir. Jişnekomasti için en etkili çözüm yöntemi yağ ve meme dokusundan oluşan göğüs bölgesindeki yağların tamamen çıkarılmasıdır. Jinekomasti nedir sorusu ve çok daha fazlası için Vanity internet sitesine girerek detaylı bilgiye ulaşabilir, kendiniz için yepyeni bir başlangıç sağlayabilirsiniz.

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok