SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

17 Temmuz 2020 Cuma

Doğayı sevenlere mineral güneş koruyucular

DOĞAYI SEVENLERE MİNERAL GÜNEŞ KORUYUCULAR

Yaz geldi, tatil mekanları araştırılmaya hatta gidilmeye başlandı. Bunun yanında tatil kıyafetleri ve güneş koruyucular da hazırlanıyor. Ancak hangi güneş kremi tercih edilmeli konusunda, kafanızdaki soru işaretlerinin giderilmesine ihtiyacınız olabilir. Aklınızda “mineral güneş kremi nedir” diye bir soru varsa doğru yazıdasınız. Çabuk kızaran, hassas cildiniz varsa veya teniniz için doğallıktan yanaysanız mineral ürünleri tercih etmeniz olası.

Mineral filtre nedir?

Mineral güneş koruyucular dendiğinde merak edilen bir konudur ‘mineral filtre nedir’ konusu. Güneşten koruma sağlayan iki tür koruyucu filtre bulunur. Kimyasal ve mineral filtre olarak adlandırılan bu filtrelerden mineral filtre, güneşi yansıtma anlamına gelir. Mineral filtre özelliğindeki güneş koruyucular, içeriğindeki etkin maddeler sayesinde güneşin zararlı ultraviyole A ve B ışınlarının cilde temas etmeden yansıtılması için koruyucu bir kat görevi görür. Ancak kalkan görevi gören bu maddeler mineral yapıda oldukları için mineral adını alırlar.

Mineral güneş kremlerinin yapısı nasıldır?

Güneş koruyucu kremler bizi zararlı güneş ışınlarından etkili bir şekilde korumak için varlar. Ancak bize en uygununu ve içlerinden en sağlıklısını kullanmak önemli bir tercih olacaktır. İşte bu noktada devreye mineral güneş koruyucular giriyor. Mineral koruyucular, doğal içerikleri sayesinde güvenli ve sağlıklı bir koruma sağlar.

Mineral güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarını cilt yüzeyimizden bir reflektör gibi yansıtarak uzaklaştırır. Bunun sebebi, formülünde bulunan çinko oksit ve titanyum dioksit maddeleridir.

Kimler mineral güneş kremi kullanmalı?

Aşırı reaksiyon gösteren, hassas ve kızarıklıklara yatkın ciltler için mineral güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Bu tipteki ciltler her ürünü kaldıramaz. Kimyasal içeriği fazla olan kozmetik ürünlerini kullanamayan cilt yapıları kesinlikle mineral içerikli ürünlere yönelmeliler. Bu sayede ciltte istenmeyen reaksiyonların görülmesi önlenebilir. Size de sağlıkla güneşe çıkmak kalır.

Çocukların hassas ciltleri de mutlaka korunmaya muhtaçtır. Çocuklar için mineral güneş koruyucuları kullanmak uzmanlar tarafından önerilir.

Sıfır toleranslı ciltlere uygun formüle sahip bir güneş kremi aynı zamanda yüzde 100 mineral koruma sağlar. Güneşi hiç sevmeyen ciltler için birebirdir.

Mineral koruma ile kimyasal koruma arasında farklar

Mineral güneş koruyucunun öneminden yukarıda bolca bahsettik. Sıra geldi mineral koruma ve kimyasal koruma arasındaki farkları vurgulamaya… Güneş koruyucular yapıları gereği ikiye ayrılır. Bunlardan biri mineral ya da diğer adıyla fiziksel koruma, diğeri ise kimyasal koruma olarak adlandırılıyor.

Mineral (fiziksel) koruma sağlayan koruyucular güneşi çinko oksit ve titanyum dioksit yardımıyla cilt yüzeyinden yansıtarak uzaklaştırır. Böylece cildi yüksek bir fiziksel koruma yöntemiyle korur.
Kimyasal koruyucuların formüllerinde ise oktisalat, avobenzone, oxybenzone gibi kimyasallar bulunur ve bu kimyasallar güneşin ultraviyole ışınlarının emilmesini sağlar. Emilen ultraviyole ışınları ısıya dönüştürülerek ciltten uzaklaştırılır. Bunun için UV ışınların ciltle temas edemeden çarparak uzaklaşmasını sağlayan mineral güneş koruyucular daha fazla tercih sebebidir.

Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş koruyucu krem seçerken, UVA ve UVB ışınlarının ikisine karşı da koruma sağlamalarına dikkat etmek önemli. Cilt kanserine sebebiyet verebilecek bu ışınlar mutlaka ciltten uzak tutulmalı. Bunun yanı sıra, cilt tipinize uygun kremi kullanmaya özen gösterin. Yağlı cildinizi sivilcelerle doldurmak istemezsiniz. Bu yüzden yağlı ciltlere özel geliştirilmiş yağsız güneş koruyucularını araştırmanız gerekebilir. Hassas cildiniz için ise buna özel geliştirilen mineral güneş koruyucu kullanmanız önerilir. 

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok