SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

19 Aralık 2020 Cumartesi

Keskin kokulu mucize sarımsak


Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk ile sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve pandemi ile ilgili söyleşimizden önemli bir bölümü sizlere aktaracağız. Kalp ve damar hastalıkları doktoru Uzman Dr Emre Ertürk  cerrahi müdahale noktasına gelmeden “önleyici kardiyoloji” yaklaşımı ile hastalarını uzun ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda bilgilendiren Emre hoca bağışıklık konusunda “eczaneye değil buzdolabına” yönelin diyerek mevzuyu özetledi.


Sarımsak gibi herkesin mutfağında bulunan sebzeleri tüketmek, sigara kullanmamak ve sağlıklı beslenmek ve en önemlisi stresi yönetmek pandemi sürecinde kalp krizi, yüksek tansiyon başta olmak üzere birçok hastalığı önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Sarımsak keskin kokulu bir mucize ;

 

1. Bağışıklığı artırır: Bağışıklığınızı  artırmanın daha fazla sarımsak yemek kadar kolay olabileceğini kim bilebilirdi? 41.000 orta yaşlı kadının katıldığı bir araştırmaya göre, rutin olarak sarımsak, meyve ve sebze yiyenlerin kolon kanseri  riski % 35 daha düşüktü  . Faydaların, takviyelerden değil, çiğ ve pişmiş sarımsaktan geldiğini unutmayın.


2. Antiinflamatuar olarak çalışır : Araştırmalar, sarımsak yağının  antiinflamatuar olarak çalıştığını göstermiştir. Ağrılı ve iltihaplı eklemleriniz veya kaslarınız varsa bunları yağ ile ovun. Artrit Vakfı  , artritten kıkırdak hasarını önlemeye yardımcı olması için bile tavsiye ediyor  . 


3. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir: Araştırmalar  , arterleriniz ve kan basıncınız üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, kırmızı kan hücrelerinin sarımsaktaki sülfürü kan damarlarımızı genişleterek kan basıncını düzenlemeyi kolaylaştıran hidrojen sülfür gazına dönüştürdüğüne inanıyor  . 

 

4. Saç ve cildi güzelleştiriyor: Sarımsağın antioksidanları ve antibakteriyel özellikleri sivilceye neden olan bakterileri öldürerek cildinizi temizleyebilir. Bir çalışma,  çiğ sarımsağı  sivilcelerin üzerine sürmenin onları temizleyebileceğini gösteriyor. Yine de cildinizde yanma hissine neden olabileceğinin farkında olun. Başka bir ürün kullanıyorsanız cildinize sivilce sürmeden önce dermatoloğunuza danışın.

 

5. Yemeğinizi korur:  Taze sarımsaktaki aynı  antibakteriyel özellikler , salmonella dahil olmak üzere gıda zehirlenmesine yol açan bakterileri öldürebilir. Yine de uygun gıda sanitasyonu yerine sarımsak kullanmayın. 

ÖNEMLİ UYARI: Herhangi bir sarımsak takviyesi almadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.


*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok