SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

9 Ocak 2021 Cumartesi

COVID-19’dan daha tehlikeli

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertük

Başarılı ve proaktif çalışmalarıyla tanıdığımız Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertük çok önemli konuları konuştuk. Pandemi sürecinde sosyal medya ve birçok kanalda tartışılan bazı kavramlara halkımız için açıklık getiren Dr Emre Ertürk hoca “ Covid-19 dan daha tehlikeli olan şey bilgi kirliliği ve bilinçsizlik diyebiliriz. Lütfen hekiminize danışmadan bilinçsizce vitamin ve ilaç kullanmayın özellikle dolandırıcılık düzeyine ulaşan hiçbir sağlık bakanlığı onayı olmayan ne olduğu belli olmayan ürünlerden uzak durun “ dedi. 

Dr Emre Ertürk şöyle devam etti” Kalp hastalığıyla savaş covid-19 salgını sırasında daha acil hale gelmiştir çünkü kalp hastalığı risk faktörleri - diyabet gibi, obezite, ve yüksek tansiyon. Kalp hastalığı olanların COVID-19’dan ölüm riski en yüksek olanlardır.

Sürekli duyduğunuz sitokin fırtınası nedir? 

Virüsle mücadeleye yardımcı olan sitokin denilen kimyasal sinyal molekülleri yoluyla virüsü yok etmek için gerekli olanın çok ötesinde bir saldırı başlatılması ve bu saldırıdan sağlıklı dokularında zarar görmesidir. Sitokin fırtınası olarak bilinen bu tepki, vücudu bunaltıp kalp gibi organlara çok ciddi zarar verir. 

Virüs kalbe direk saldırmıyor diye bir şey söyleyemeyiz hala araştırmaya devam ediyoruz. Ancak şu bir gerçek ki böyle bir hastalığın stresi ve gerginliği zaten zayıflamış bir kalbi zorluyor ve kalp yetmezliğine, ciddi kalp ritmi bozukluklarına yol açabilir. Yani özetle vücudun aşırı agresif bağışıklık yanıtı olan sitokin fırtınası nedeniyle başta kalp kası iltihabı yani miyokardit olmak üzere birçok kalp hastalığı riskinin ortaya çıkması muhtemel “ diyen Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk “O nedenle lütfen dikkat ve tedbirle yaşamaya devam etmeliyiz. Hepimiz COVID-19 ile savaşmak ve havadaki damlacıklardan insana iletimi azaltmak için ihtiyacımız olan önlemlere aşinayız: maske takmaya, sosyal mesafeye,  kişisel hijyenimize dikkat etmeye devam edeceğiz. İnsanımızın aşılama konusunda komplo teorilerini değil bilimsel verileri dikkate almalarını rica ediyoruz” dedi. Hocamıza bu önemli bilgiler için teşekkür ediyoruz. Halk sağlığı konusunda sosyal medyadan aktif içerik üretimlerini ve makaleleri, videolarını takip etmeye devam edeceğiz. 

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok