SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

27 Mart 2018 Salı

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Sistemleri

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama yöntemi güneş enerji sisteminin yaygınlaşmaya başlaması popüler hale gelmeye başladı.  Önceki zamanlarda kullanılan mazot gibi fosil yakıtların hem kullanımı ağırdı, hem de çevreye zararlı madde yaymaktaydı. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama fosil yakıtlı sulama ile kıyaslandığında güneş enerjisi ile sulamanın en fazla 2 yılda kendini amorti ettiği görülmektedir. Sulama şebekesinden bağımsız olan güneş enerji sisteminde elektriğin olmadığı ya da ulaşmadığı noktalara fosil yakıtlı sulama yöntemlerinin maliyet açısında epey pahalı olmaktadır. Güneş enerji sistemi ile sulama yapmak hem çevreye zararlı gaz yaymayacak hem de   ekonomik fiyatlar ile  bütün arazilerinizi kısa zamanda sulanabilmektedir.

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Çeşitleri


Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemlerinin DC pompayla sulama, Sürücü İnverter ile sulama, akü destekli güneş enerjisi sistemleri ve mobil solar römork ile sulama gibi sulama çeşitleri bulunmaktadır.   Kullanılan bu sistemler genellikle kullanım büyüklüğüne, yoğunluğuna ve kullanılacak araziye göre farklılık göstermektedir. Burada önemli olan kullanım alanına ve bütçenize uygun olanı tercih etmektir.

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Sisteminin Avantajları

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama yöntemi git gide popüler olmaya başlamış ve berberinde de pek çok avantajlar getirmiştir. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Maliyetsiz ve yenilenebilir sistemdir

2.Mazot gibi fosil yakıtlarda ya da jeneratörler düzenli yakıta ihtiyaç duyarken, güneş enerji sistemleri herhangi bir yakıta ihtiyaç duymamaktadır.

3. Uzun ömürlü sistemlerdir ve en az 1,5 ve 2 yıl gibi bir zaman diliminde kendi parasını amorti etmektedir. Uzun seneler sorun çıkarmadan kullanım imkânı sunmaktadır.

4. Bu alanda teknolojinin sürekli gelişmesi sayesinde güneş açısını takip edebilen çeşitleri bulunmaktadır.

5. Güneş enerji sistemlerinden elde edilen elektrik enerjisindeki erimin %20 oranında artırım yapılması mümkündür.

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Sistemlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemlerini dezavantajı diyebileceğimiz nokta güneşin olmadığı ve havanın bulutlu zaman ve günlerdir. Ancak bu da önemli bir soru değildir. Çünkü güneşli günlerde bir depo ile depolama yaparak bu sorun anında çözüme kavuşturulabilir.  Güneş enerji sistemleri ile yenilenebilir enerji kaynakları modern çağın enerji sistemi olduğundan dolayı özellikle tarımsal faaliyetlerde bu sistemlere yatırım yapmak verimi artırma ve masrafı azaltma gibi konularda önem arz etmektedir. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama çeşitleri suyun çekileceği kuyunu derinliğine göre farklıklar göstermektedir.

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok