SON YAZILAR
latest

728x90

468x60

Önizle

7 Mart 2018 Çarşamba

Her Kızın Çeyizinde Pike Takımı Bulunur

Çeyiz olayı Türk gelenek ve göreneklerinde son derece ciddi bir önem arz ediyor. Bizim özellikle Anadolu'da yaşayan topluluklarda düğün öncesi çeyiz serilmesi gibi hala devam eden bir ritüel var.

Bu ritüele göre evlenecek olan kızın yaptığı ve/veya satın aldığı çeyizler sergilenerek yakınlara gösteriliyor ve sonrasında yaşayacağı eve gönderiliyor. Bugün çeyiz deyince karşımıza çok sayıda ürün çıkıyor, kenarı dantelli havlular, masa örtüleri, pike takımı, banyo takımları, değişik tarzdan her türlü örtü, farklı kullanım amaçlı yastıklar, seccade ilk anda söylenebilecek olanlar.

Biz bu yazıda tamamen el emeği göz nuru olarak yapılan pike takımları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Pike Takımı Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Pike takımı nedir diye bir soruya yanıt vermeden önce pike nedir sorusununa verilebilecek en temel yanıt, yaz aylarında hemen herkesin kullandığı tek kişilik ya da çok kişilik örtülere verilen isim. Buradan yola çıkarak başta sorduğumuz sorunun yanıtını verecek olursak, pike, çarşaf ve yastık kılıfından oluşan üçlü sete verilen isimdir.

Kullanım amacı ise tanımından da anlaşılacağı üzere uyuma ve yaz aylarında üşümeme amaçlıdır. Pike özellikle sonbahar aylarında yorgan üzerine de örtülebilir ya da tüm mevsimlerde yatağın üzerini örtmek için uyumasınız bile kullanılabilecek olan ürünlerdir.  Görüntüleri itibarıyla oldukça zariftirler.

Pike Modellerine Genel Bakış

Pike takımı her insanın evinde olması gereken bir üründür. Kişinin kendi el emeği göz nuru olarak ördüğü ürün ise bir başka değerlidir. Örgü dışında kumaşın kenarına yapılan danteller ile modeller, dantel anglez olanlar, tek tığ ya da şişler ile yapılanlar, kalın ya da ince ipten, tek renkli ya da çok renkli olarak yapılan çok sayıda sınırsız alternatif mevcuttur. Patchwork tarzı ve motif motif olan pike takımları da modeller arasında başka bir yer teşkil eder.

Pike Örmenin İncelikleri

Pike takımı kendi elleriyle örmek isteyenlerin, düşünenlerin bilmesi gereken temel kavramlar şunlardır:

  • Kullanım yerine göre ebatları belirlenmelidir. Yani tek kişilik mi, çift kişilik mi olacağı bilinmeli ve ona göre örülmelidir.
  • Kişi örgü türleri arasında en iyi bildiği türü uygulayarak örmelidir. Yani tığla mı, iki şişle mi, yoksa dantel anglez tarzında mı daha iyi ona göre karar vererek örme işine başlamalı, bilmediği bir türden asla örme işine girmemelidir.
  • Kullanılacak olan ipler doğru bir biçimde seçilmelidir.  Burada kaliteli ipler seçilmeli ve modeline uygun olmalıdır. İplerin ve dantel ipinde kullanılan boyaların alerji, tahriş yapmayacak türden olduğuna emin olunmalıdır.
  • Model seçiminde kim için örülüyor ise onun zevklerine uygun modeller tercih edilmelidir.

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!
« ÖNCE
SONRA »

Hiç yorum yok